"Лукашенко образиться", – політолог пояснив наслідки постанови ВР щодо невизнання виборів президента Білорусі

последние новости в Украине останні новини в Україні
Фото:
з відкритих джерел


Верховна Рада 15 серпня ухвалила постанову, в тексті якої йдеться про те, що український парламент не вважає президентські вибори в Білорусі вільними та чесними – фактично нардепи визнали нелегітимність Олександра Лукашенка. Як заява ВР вплине на стосунки між Україною і Білоруссю, в інтерв’ю ASPI news розповів директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.

Об этом сообщает Устинов троллит

ASPI news: Ми чекали реакції Ради на результати білоруських виборів понад місяць. Чому парламент так довго барився з заявою?

На жаль, чинна українська влада не лише некомпетентна з точки зору управління державою, але й не є самодостатньою на міжнародній арені. Пізня постанова Верховної Ради – один з яскравих прикладів того, що нинішнє керівництво взагалі не розуміється на зовнішній політиці. Влада не розуміє, що псує імідж та репутацію держави, коли у відповідь на події у сусідів удає, що нічого не відбувається. Всередині країни така поведінка іноді навіть і проходить. Але на міжнародній арені так себе поводити не можна. Це неадекватна оцінка ситуації і нерозуміння того, як себе повинна поводити суверенна держава, враховуючи заяви Лукашенка про участь України в розпалюванні протестів в Білорусі та історію з "вагнерівцями". Все це давало підстави зробити відповідні заяви набагато раніше. Хоча, можливо, вище керівництво нашої країни прислухається до представників сторонніх держав, щоб продовжувати бездіяльність.

ASPI news: Від фракції "Слуга народу" проголосував за постанову 151 нардеп. Про що це може свідчити?

Жодних далекосяжних висновків з цього факту я б не робив. Від початку монобільшість була збірною фракцією людей з абсолютно різними поглядами та інтересами. Там є різноманітні групи впливу. Тому фракція більше схожа на клаптикову ковдру. Чому не проголосувала вся фракція? У деяких людей відсутня державницька позиція. Більше відстоюються якісь особисті та корпоративні інтереси, а, можливо, вони працюють на користь іншої держави.

ASPI news: Якщо йти за логікою подій, то наступним кроком після постанови має бути запровадження санкцій щодо Лукашенка та його оточення, як це зробила Європа. Наскільки вірогідний такий крок української влади?

Наразі на це питання не знає відповіді ніхто. Якби у керівництва країни існувала хоча б якась зрозуміла тактика, я вже не говорю про стратегії зовнішньої політики України на теренах колишнього СРСР, то можна було б щось передбачати. Але чинна влада майже на все реагує рефлекторно. А прогнозувати рефлексії нереально. Може статися збіг суб’єктивних обставин, який змусить їх ухвалити те чи інше рішення. Що ми й спостерігаємо останні пів року.

ASPI news: Наскільки важливе зауваження в документі про те, що Україна вважає неприпустимими будь-які наміри залучити сили Росії та Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) для врегулювання ситуації в Білорусі?

Це один з головних пунктів документу. Мало б прозвучати, що введення іноземних військ на територію сусідів українська держава взагалі розцінює як окупацію. Але добре, що хоч так ухвалили, як є. Враховуючи великий спільний кордон з Білоруссю та фактичне знаходження України у стані війни з Росією.

ASPI news: Які політичні та економічні наслідки буде мати постанова парламенту?

Ви правильно сказали на початку розмови, що депутати запізнилися з постановою. Тому наслідки виникнуть лише в разі, якщо на вітчизняний парламент образиться персонально Лукашенко і не лише емоційно висловиться на адресу ВР, але й прийме якісь рішення, що малоймовірно. До цього позиція української влади звучала приблизно як: ні нашим, ні вашим. В той час, як Литва взагалі тиждень тому визнала легітимним президентом Білорусі Світлану Тихановську, Верховна Рада ухвалює досить обережний документ щодо виборів у сусідів.Джерело статті: “https://aspi.com.ua/news/politika/lukashenko-obrazitsya-politolog-poyasniv-naslidki-postanovi-vr-schodo-neviznannya”